Laen maksehäirega? Raske, aga võimalik!

Laen (kehtiva) maksehäirega

Kas sooviksite võtta laenu, kuid teil on või on olnud maksehäire? Kas olete üldsegi kindel, et teid on kantud maksehäireregistrisse?

Tihti ähvardatakse maksehäireregistrisse lisamisega, kuid nagu näeme Eesti Ametlikust Maksehäireregistrist, peab vajaliku sissekande jaoks teil või teie firmal olema võlg, mille maksetähtpäevast on möödas vähemalt 45 päeva. Lisaks peab võla suurus olema vähemalt 30 eurot ning võlgu jäämine ei saa olla vaidlustatud.

Ainult siis, kui teie võlg peab kinni kõikidest eelmainitud punktidest, on võimalik teha avalik sissekanne maksehäireregistrisse. Kui kasvõi üks nendest punktidest on erinev, pole registrisse kandmine õnneks võimalik.

Peamise punktina võiksite alati meeles pidada, et laenuandjate peamiseks eesmärgiks on uusi kliente saada ja laene väljastada, nii et isegi maksehäire korral ei pruugi veel kõik teed olla teie jaoks suletud.

Erinevat tüüpi maksehäired

On olemas kahte tüüpi maksehäireid:

  • Avalik maksehäire tähendab, et teil on maksehäireregistris endiselt võlgnevus, mille eest te ei ole veel tasunud.
  • Suletud maksehäire tähendab, et teid on kantud maksehäireregistrisse, kuid olete oma võla juba ära tasunud. Olenemata varasematest raskustest, kui olete suutnud oma võla ära tasuda, on teil võimalus saada laenu maksehäirega.

Kõige lihtsam on suletud maksehäire puhul saada kiirlaenu. Teist tüüpi laene, nagu näiteks väikelaenu ei ole üldiselt võimalik saada. See võib olla võimalik ainult siis, kui maksehäire likvideerimisest ehk võla tasumisest on möödas teatud aeg. Tavaliselt antakse laenu siis, võlgnevuse tasumisest on möödas vähemalt 6 kuud.

Kui kaua on maksehäire kehtiv?

Maksehäireregistrist näeme, et nähtavus registrites peale võla tasumist on 3 aastat eraisiku ja 7 aastat ettevõtte puhul. Kuid pangad saavad näha eraisikute maksehäireid isegi kuni 5 aastat pärast võla likvideerimist. Laenu saamine pankadest on alati olnud palju keerulisem kui muudelt laenupakkujatelt ning seda veelgi rohkem maksehäirete puhul. Pankadel on tavaliselt väga hea ülevaade teie rahalisest käekäigust ja just selle pärast peaksite püüdma oma võlad ära tasuda esimesel võimalusel.

Kui teie võlgnevus jääb tasumata, aegub eraisiku maksehäire 13 aastat pärast võlgnevuse esmast sisestamist ning see kustutatakse jäädavalt registrist. Kuid ettevõtte puhul jääb teie maksehäire avalikuks ning see ei aegu mitte kunagi.

Kuidas tekivad maksehäired?

Maksehäire tekib siis, kui jäädakse võlgu ning ei suudeta täita oma lepingulisi kohustusi. Selle kõige tüüpilistemaks põhjusteks on trahvid, laenud, järelmaksed ja sideteenused.

Ärileht kirjutas hiljuti oma artiklis, et veel kolm aastat tagasi oli Eestis keskmiseks maksehäire summaks 1600 eurot, kuid nüüd on see kasvanud 2214 euroni. Sellise võlgnevuse korral on väga tähtis, et see oleks likvideeritud enne, kui küsite laenu. Vastavalt seadustele ei ole lubatud anda laene inimestele, kellel on maksehäireid. Pisteliselt kontrollitakse ka laenupakkujaid, et kõik töötaks kooskõlas seadustega ja et kogu laenuprotsess oleks vastutustundlik.

Mille jaoks on üldsegi vajalik maksehäireregister?

Maksehäireregister on loodud esmalt selle jaoks, et tasumata võlg võimalikult kiiresti tagasi saada. Firmade puhul aga on see ideaalseks näitajaks, kas firma, kellega koostööd teete või kes teilt teenuseid ostab, suudab hiljem ka kõige eest tasuda. Keegi ei tahaks koostööd teha firmaga, kes ei suuda oma makseid õigel ajal ära maksta. Firmade sissetulekust on tihti mõjutatud terve ettevõtte töötajad, nii et enne lepingute sõlmimist on väga tähtis teada, kellega teil tegu on.

Laenu saamine suletud maksehäirega

Suletud maksehäire tähendab seda, et võlgnevus on likvideeritud, kuid kanne on Maksehäireregistris veel alles. Nagu eelnevalt mainisime, siis eraisikute kanded säilivad registris lausa 3 aastat!

Üldiselt ei tohiks laenu saamine suletud makshäirega probleem olla, kuid garantiisi mõistagi anda ei saa, sest laenuandjate krediidipoliitikad on COVID 19 piiranguid silmas pidades pidevas muutuses ja riske maandatakse senisest palju rohkem.

Laenu sooviga suletud maksehäire korral vaata veebilehe kiirlaenud.ee põhjalikku ülevaadet: “Laenupakkujaid, kes väljastavad laenu kergemini

Laenu andmine on reguleeritud seadustega

Kogu maksehäiretesüsteem on rangelt kontrollitud nii Euroopa Liidus kui ka Eesti-siseselt. Selle pärast peaks laenuandja alati kontrollima laenutaotleja andmeid, tema maksevõimekust ja sealhulgas maksehäirete olemasolu. Tähtis on veenduda, et laenaja oleks võimeline laenatud summa alati tagasi maksma.

Samas peaksime siiski mainima, et mõned laenuandjad võivad reeglitest vähe kinni pidada ja oma tingimusi muuta. Nad võivad aksepteerida teie laenutaotluse isegi siis, kui maksehäire on veel kehtiv. Selle jaoks tutvuge kindlasti oma laenuandja tingimustega.

Kindlasti ei ole see meeldiv olukord, kui teil on maksehäire ja lisaks veel oleks teil vaja võtta ka laenu. Alati ei pruugi see olla lihtne, kuid ärge ka liialt muretsege, sest kui püüate anda endast parima, et edaspidi kõik võlad õigel ajal ära tasuda, võivad mitmed laenupakkujad teie taotluse siiski vastu võtta ja nii saategi võtta laenu isegi maksehäirega.

Picture of Laenukompass.ee

Laenukompass.ee

Tagatiseta laenudele spetsialiseerunud sõltumatu võrdlusportaal. Laenukompassi turu uuringud aitavad Sul teha parima laenuotsuse.

Laenukompass.ee kasutab küpsiseid. Loe lähemalt